MENU GŁÓWNE

Średnia ruchoma i jej związek z trendem


Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy cykl poświęcony teorii inwestowania. W tym celu powstała Szkoła Obserwatora Giełdowego (#SOG). Przynajmniej raz w tygodniu będę się z wami dzielił swoimi przemyśleniami na temat teorii inwestowania. W pierwszej kolejności skupimy się na wyjaśnieniu czym jest średnia ruchoma oraz wskaźnik MACD.

Średnia ruchoma wykładnicza (exponential moving average - EMA) jest jednym z kluczowych wskaźników analizy technicznej odpowiedzialnym za śledzenie trendu.  Średnie ruchome pomagają przeprowadzać transakcje w kierunku trendu.

JAK INTERPRETOWAĆ WYKRES EMA?

Najważniejszą informacją jaką daje średnia ruchoma jest kąt jej nachylenia. Nachylenie średniej ruchomej pokazuje nam w którą stronę zmierza rynek. Zwyżkująca EMA informuje nas, że trend jest wzrostowy. Najlepsza okazja do kupna pojawia się w czasie ruchu powrotnego cen do EMA, a nie wtedy kiedy ceny leżą wysoko ponad nią. Transakcje kupna zawarte w bliskiej odległości od średniej ruchomej mają korzystniejszy współczynnik ryzyka do zysku.Jeżeli EMA zniżkuje oznacza to że trend jest spadkowy. Jeżeli ceny zwyżkują z powrotem do swojej EMA należy rozważyć możliwość sprzedaży. 

Dla zobrazowania sytuacji posłużę się aktualnym wykresem PKN Orlen ilustrującym 15-dniową średnią ruchomą wykładniczą (górna część wykresu).

Płaska linia EMA oznacza, że wykres danego waloru nie ma określonego trendu i wówczas najkorzystniej jest pozostać biernym obserwatorem rynku, aż do momentu rozpoczęcia trendu. W omawianej sytuacji na wykresie PKN przyjąłem, że płaska linia EMA nie występuje. Poniżej wykresu znajduje się histogram MACD.

CZYM JEST MACD?

MACD to często stosowany w analizie technicznej wskaźnik rozbieżności i zbieżności średnich ruchomych wykładniczych przedstawiany  w formie dwóch linii: ciągłej - zwanej linią MACD (na wykresie linia czarna) oraz przerywanej (czasami jest to linia ciągła innego koloru, w tym wypadku mamy czerwoną) zwanej linią sygnału. Przecięcie linii daje sygnał kupna bądź sprzedaży. Sygnał kupna pojawia się kiedy linia MACD przecina od dołu linię sygnału. W sytuacji odwrotnej, gdy linia MACD przecina linię sygnału od góry możemy mówić o sygnale sprzedaży.

Histogram MACD  mierzy różnice pomiędzy wartością linii MACD a linią sygnału. Dane wyświetlane są w postaci pionowych słupków. Gdy linia MACD jest powyżej linii sygnału histogram ma wartość dodatnią i leży powyżej poziomu zero. (i na odwrót). Jeżeli linia MACD i linia sygnału są styczne, histogram MACD równa się zero.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz